İstanbul Deklarasyonu’nda Deniz Koruma Alanlarının başarısına vurgu yapıldı

01 Oca 2014

Akdeniz’in Deniz Çevresinin ve Kıyı Alanlarının Korunması Sözleşmesi 18. Taraf Ülkeler Toplantısı’nda oy birliğiyle kabul edilen İstanbul Deklarasyonu, 2012 yılında Antalya’da düzenlenen Deniz Koruma Alanları (DKA) Forumu’nun sonuçlarına vurgu yapıyor.


“Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları’nın Güçlendirilmesi Projesi”nin desteğiyle yapılan Deniz Koruma Alanları Forumu’nun sonuçlarının İstanbul Deklarasyonu’nda yer alması, projenin uluslararası başarısının önemini bir kez daha gösterdi.

Uluslararası temsil gücü yüksek

3-6 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenen toplantıya, 21 Akdeniz ülkesi ve Avrupa Birliği’nden temsilciler katıldı.

Toplantı sonunda oy birliğiyle kabul edilen İstanbul Deklarasyonu’nda 1975'ten bu yana Akdeniz Eylem Planı (MAP) vasıtasıyla tesis edilmiş olan bölgesel işbirliğinin önemine dikkat çekilirken, Akdeniz'deki kıyı kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesine yönelik işbirliğine karar verildi.

Proje’nin başarısı bir kez daha tescillendi

Deklarasyonda ayrıca,2012 yılında Antalya’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, UNEP-MAP/RAC-SPA, MedPAN, WWF ve UNDP Türkiye tarafından düzenlenen ve “Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları’nın Güçlendirilmesi Projesi” tarafından da destek verilen Deniz Koruma Alanları Forumu’nun sonuçlarına yapılan vurgu dikkat çekti.

Forum’un çıktılarına yapılan vurgunun, İstanbul Deklarasyonu’nda yer alması, projenin uluslararası başarısının önemini bir kez daha gösterdi.

/

Diğer Yeni Ufuklar haberlerini okumak için: www.yeniufuklar.info/tr